Hodnocení zápasů

Každý zápas budu zveřejňovat hodnocení zápasů z pohledu trenéra. Budeme také za každý zápas vyhlašovat tři top hráče utkání.
Tři nejlépe hodnocení hráči sezóny s přihlédnutím k tréninkové účasti obdrží po sezóně na závěrečné věcné ceny.

Dolní Bečva – Lůžkovice, Ne. 02.09. 13:30 Výsledek utkání: 3:0       Poločas: 5:1
Sestava: Plánka J, Dědič J., Koleček T., Nerád M., Vysloužil J., Chuděj D.,  Adamec M., Bill J., Mikuda O., Kuběna L., Vojkůvka D.
Střídali: Vojkůvka R.,
Omluveni: Balán A., Dědič L., Skalík O.
Neomluveni:
Střelci: Kuběna Lukáš 2, Vojkůvka D. 3
TOP HRÁČI UTKÁNÍ: Chuděj D., Adamec M., Dědič J. Obdržené branky:
1:0 – 35 min. (nezachytili jsme rychlé zatažení míče nejlepším hráčem domácích ze zálohy)
2:1 – 75 min. (chyba hráče na tyči při zahrávání rohového kopu domácími, míč směřující přímo na první tyč, musí být nekompromisně odehrán do bezpečí)
3:2 – 90 min. (úplně zbytečný gól, kdy se soupeř nejdříve dostal úplně zbytečně k zahrávání standardní situace, kdy byl hráč soupeře vytlačen surovou hrou na rohový praporek – upozorňuji na to, že většina rozhodčích by situaci posoudila stejně. Následně byl zahráván zkrácený rohový kop, kdy nikdo ze dvou hráčů vč. golmana nereagovali na hráče stojícího na přední tyči, který bez pohybu ze stoje jen tečoval centr. Chyba nastala i z taktického hlediska, chyběl bránící hráč na tyči.
Hodnocení utkání z pohledu ofenzivy:
Především v prvním poločase, kdy jsme hráli kvalitní kombinační fotbal dle mých představ, jsme měli problém s finálním zakončením. Vypracovali jsem si krásně kombinačně přečíslení, finální přihrávku jsme ale velmi často zkazili buď z důvodu, že jsme nahrávali nepřesně a jen do první vlny na obsazeného hráče nebo jsme nahrávali úplně naslepo. Chyběla mi zde také daleko větší spolupráce obou útočníků. Zbytečně chodíte do třech chlapů – je nutné více využívat základní herní kombinace – přihrej a běž, míč je rychlejší. Ve druhém poločase se tato spolupráce útočníků na základě pokynů trenérů zlepšila. Musím také kladně hodnotit ofenzivní hru po lajnách. Byly tam rychlém náběhy do prostoru, tak jak by to mělo být. Ve druhém poločasu jsme poměrně rychle vstřelili další dvě branky a od 60 min. šel náš výkon rapidně dolů, což mě mrzí. Je vidět, že stále nemáme fyzicky na to, abychom odehráli na plno a při plné koncentraci celý devadesát minut. Za to jsme již byli potrestáni v Kelči.
Závěrem chci vyzdvihnout výkon Chuděje D., který toho hodně odběhal i výkon Martina Adamce, který měl konečně úseky ve hře, které bych rád viděl po většinu času zápasu. U Martina je to hlavně o rychlých reakcích a rychlé práci s míčem. Závěrem je nutné přiznat, že jme hráli prozatím proti nejslabšímu soupeři, který neběhal a ten prostor pro kombinaci nám dával. Určitě přijdou mužstva, kde se projeví to, že ta naše kombinace je ještě velmi pomalá a kostrbatá. Je stále na čem pracovat.
Oba stopery musím za hru v prvním poločasu hodnotit velmi kladně, v druhém poločasu od 60 min. šla ale kvalita naší hry včetně defenzivy dolů. Zbytečně jsme ztráceli míče buď komplikovanou přihrávkou nebo dlouhým podržením míče. To samozřejmě může přinést zranění – toho důkazem je Koleček T., který po ztrátě míče zabojoval a míč získal zpět, ale na úkor toho, že se dostal do klinče, který odnesl zraněním. Do podobných situací a zbytečných soubojů se dostával i Honza Dědič, také to odnesl menším zraněním. Tyto chyby a nerozhodnost v naší hře plynou především z pomalých reakcí. Znovu tedy zopakuji, první dotyk a následující nahrávka musí být provedeny v maximální rychlosti. Pokud nemám komu přihrát, nemohu se zastavit s míče a dívat se kolem sebe. Míč musí být neustále v pohybu a je ho nutné v rychlosti zatáhnout do volného prostoru. Rychlým pohybem do prostoru se nám otevřou nové možnosti pro přihrávku. Odchodem Tomáše Kolečka na lávku bylo po fotbale. V tomhle vidím problém do dalších zápasů, pokud se nám zraní jeden z dvojice stoperů, nejsme je momentálně schopni nahradit. Hra Matyáše Neráda v prvním poločase obsahovala náznaky prvků hry útočného beka, ve druhém poločasu se již vytratil. Zde musíme ještě hodně zapracovat na fyzičce a sebevědomí. Jsem přesvědčený, že na jaře to již bude OK. Teď musíme trpělivě pracovat. Podobně je tomu u Martina Adamce, také nevydrží celý zápas. Chuděj D. již vydržel, což je dobrá zpráva pro celé mužstvo, zde již máme ve středu vybudovanou nahraditelnost.
Kelč – Dolní Bečva, Ne. 16.08. 13:30 Výsledek utkání: 3:2        Poločas: 1:0
Sestava: Plánka J, Dědič J., Koleček T., Nerád M., Vysloužil J., Chuděj D., Dědič L., Adamec M., Mikuda O., Kuběna L., Vojkůvka D.
Střídali: Skalík O.,
Omluveni: Mikuda O., Ličko O., Balán A., Bill J.
Neomluveni:
Střelci: Kuběna Lukáš
TOP HRÁČI UTKÁNÍ: Koleček T., Dědič J., Vojkůvka D. Obdržené branky:
První poločas jsme kombinovali na dobré úrovni, bohužel ale jen po šestnáctku soupeře. Přesto jsme si vypracovali dvě velmi dobré příležitosti, ze kterých bychom měli skórovat. Pokud hrajeme v rozestavení s jedním útočníkem stále bohužel platí, že naše podpora do útoku je velmi slabá. Je to způsobeno především tím, že se nám nedaří rychle vysouvat celou obranu na půli hřiště a hráči po krajích zálohy se nedodatečně zapojují do útočné fáze, popřípadě nejsou využiti v náběhu. Znovu opakuji, že pokud je rozehráván míč od naší brány, kdy se stopeři nabízí do lajny, pak je nutné, aby se obránci posunuli na post záložníků a záložníci až na úroveň ofsajdové lajny – stávají se tedy v rámci ofenzivy krajními útočníky.V druhém poločasu, poté co jsme vyrovnali, jsem očekával, že soupeře přehrajeme fotbalovostí. Opak se ale stal pravdou. Postupně nám fyzicky odpadal jeden hráč za druhým a to mělo za následek, že se úplně vytratila kombinace z prvního poločasu. Pravda je, že jsme začali hrát na dva útočníky, ale oba dva góly jsme v podstatě dali po individuálním průniku přes více než jednoho hráče – Vojkůvku Dalibora musím pochválit za vynikající zakončení a to u obou branek. U první branky čekal až do posledního okamžiku na výhodnou přihrávku ze strany na nabíhajícího hráče, v okamžiku kdy viděl, že není komu nahrát, zakončoval zcela přesně prudkou přízemní střelou ze strany, kdy si brankář nepohlídal prostor na první tyči. U druhé branky se pak dostal za obranu a v plné rychlosti vzduchem přehodil vybíhajícího brankáře. Tyto situace jsme trénovali na Pá. tréninku, tak snad to k něčemu je dobré.
Tentokráte musím oba stopery hodnotit velmi kladně. Nezbavovali se balónu, díky čemuž jsme byli schopni kombinovat. Také správně vystupovali a zavírali velmi rychlé hráče do lajen. Na krajích jsme tentokráte kupili dost chyb, na Jirkovi Vysloužilovi bylo vidět, že bohužel vůbec netrénuje, že neví co s míčem a že nestíhá, jsem ale rád, že byl pomoci. Na Matyášovi tentokráte byla vidět nervozita, musí ještě odehrát spoustu zápasů, aby získal trvalou formu a jistotu v poziční hře a v rámci nahrávky. Nicméně Matyáš to měl tentokráte hodně složité, protože přes naši pravou stranu soupeř v prvním poločase podnikal většinu rychlých protiútoků. V druhém poločasu již zřejmě došly síly. Na defenzivu samozřejmě měla vliv i kvalita hry krajních záložníků a ti po celý zápas tentokráte toho moc neukázali. Dalibor Vojkůvka si musí dávat pozor na to, aby neztrácel míče do rychlý protiútoků. Každá akce musí být zakončena. Pokud se dostávám k míči a jsem pod tlakem, musím tělem míč neustále krýt ve směru k lajně a hledám přihrávkou spoluhráče. Pokud běžím k míči a mám alespoň trochu prostoru, pak musím co nejdříve využít času pro zavedení míče do volného prostoru, nejlépe do šestnáctky, kde musí hrát soupeř opatrně. V žádném případě je třeba nečekat na to, až mě soupeř doběhne. To samé platí, pokud se dostanu za obranu, nikdy nezasekávám do druhé vlny, ale snažím se využít své postavení a jdu přímočáře na bránu s tím, že si míč i v maximální rychlosti snažím krýt pohybem a tělem. V defenzivě ve středu hřiště se nesmí v systému 4:2:3:1 stát, že štítový záložník neobsazuje natěsno hráče, v případě že je již protihráč v náběhu, je nutné proti hráči vystoupit – týká se to především Martina Adamce, ten stále zůstává bez pohybu mezi hráči. Tam je úplně zbytečný. Navíc další spoluhráči pak nemohou číst hru, zda mají vystoupit, křižovat, apod. Nejvíce ale mrzí dvě branky, které jsme obdrželi v druhém poločasu. U první branky musí hráč na přední tyči malinko vystoupit a míč odhlavičkovat. Nemůže se stát, že míč proletí přes pětku aniž by byl odehrán do bezpečí. U druhé branky se pak jednalo především o hrubku brankáře, míč letěl do prostoru, kde golman musí kralovat. Už bylo vysvětleno po zápase. Hráč nemůže na pětce ve stoje neohroženě hlavičkovat. Míč letěl velmi pomalu, i obránci kolem, měli hráče předskočit a míč odhlavičkovat. Tohle byl opravdu poloviční vlastenec.
Chropyně – Dolní Bečva, Ne. 12.08. 10:00 Výsledek utkání: 1:1 (penalty: 3:4)       Poločas: 1:1
Sestava: Plánka J, Dědič J., Koleček T., Nerád M., Chuděj D., Balán A., Dědič L., Adamec M., Bill J., Kuběna L., Vojkůvka D.
Střídali: Skalík O., Vojkůvka R. Vysloužil J.
Omluveni: Mikuda O., Ličko O.
Neomluveni:
TOP HRÁČI UTKÁNÍ: Plánka J., Kuběna L., Nerád M. Obdržené branky:
0:1 – 30 min. (po standardní situaci – přímá střela na bránu pod břevno)
0:2 – 75 min. (ztráta míče po nepřesné rozehrávce, tečovaná přízemní střela zaplula k pravé tyči.
1\Z pohledu kombinace se tentokráte nejednalo o kvalitní utkání z naší strany, stál oproti nám ale také jiný soupeř než bylo Vidče. Je pravda, že věkový rozdíl záložní řady byl poměrně velký a především soupeř hrál na pět záložníků, mi tentokráte jen na čtyři. V prvním poločase jsme se moc do zakončení nedostávali, ve druhém jsme byli dopředu lepším mužstvem.
2\Od začátku utkání se do naší hry mísila jedna nepřesná přihrávka za druhou.
3\Chyběla nabídka ze středu hřiště, nikdo si nešel pro míč, byli jsme nuceni pod tlakem poměrně slabého presingu soupeře hodně nakopávat.
4\Oproti minulému utkání se nám ale dařila finální přihrávka, především na Lukáše Kuběnu, který se docela úspěšně pral proti přesile.
5\Vojkůvka Dalibor se tentokráte moc do hry nedostal, většina přihrávek šla právě na pravou stranu, kde se pohyboval Lukáš. V dalším utkání na dva útočníky se musíme více zaměřit na spolupráci obou útočníků a zavést prohazování stran.
6\Oproti utkání proti Vidči jsme zlepšili hru přes krajní záložníky a bylo to znát. Samozřejmě, že na to měl i vliv herní systém 4:4:2, na který jsme zvyklí.
7\Zahrávání standardních situací se oproti minulému utkání zlepšilo, musím především vyzdvihnout kvalitní zahrání některých rohových kopů v druhé polovině prvního poločasu a pak především trestného kopu Dědičem J. 20 min. před koncem zápasu, kdy přesně našel nabíhající spoluhráče za obranu, byla z toho ihned gólová šance.
8\Opět jsme se v zápase dostali do několika situací, kdy nebyla nabídka nebo nepřišla přihrávka do prázdné brány na hráče nabíhajícího z druhé vlny. Tohle budeme drilovat – buď máme stále nesprávné postavení, nebo přihrávající hráč zbytečně zakončuje.
9\Jedna výhrada především k Lukáši Kuběnovi, který dostával většinu balónů. Je třeba se snažit dostat přes obránce a pak využít rychlosti a prostoru přímočarým pohybem na bránu – prosím nezasekávat do dalších kliček, když už je obránce překonán.
10\Pochvalu si zasluhují min. tři krásné kombinační akce z druhého poločasu od obrany až po finální fázi, bohužel bez gólového zakončení. Především pak akce v poslední minutě, kdy jsme na můj pokyn zariskovali, kdy jsme stáhli pravého záložníka s tím, že tento prostor budou vykrývat středový hráči a postavili jsme do středu třetího útočníka – Lukáše Dědič. Skrz tuto vzniklou osu jsme se dostali v poslední minutě do největší gólové šance.
Hodnocení utkání z pohledu defenzivy:
1\Dědič J. a Koleček T. si v tomto zápase snad vybrali slabé chvilky na mnoho zápasů dopředu. V defenzivě jsme obecně kupili příliš moc chyb, kdyby jsme po první poločase prohrávali 4:1, nemohli by jsme se vůbec divit.
2\Dědič J. – po vyhraném souboji a nesmyslné přihrávce na paty na tři metry jsme po ztrátě míče a protiútoku do odkryté obrany inkasovali úplně zbytečný gól. Z této chyby platí především ponaučení, že nikdy nenahrávám krátkou kolmou přihrávkou před naší šestnáctkou na spoluhráče. Ztráta míče v těchto prostorech na úrovni krajských soutěží je smrtící. Pokud jsme pod tlakem volíme raději přihrávku do prostoru nebo do trojúhelníku. Nejlepším řešením je ale vyvést míč do volného prostoru.
3\Koleček T. – žádný z hráčů natož stoper se nemůže zastavovat s míčem a hledat z místa spoluhráče. Zastaví-li se s míčem obránce, pak se zastaví i všichni spoluhráči před ním. Přihrávku je nutné vždy buď dávat z jednoho nebo ze dvou rychlých dotyků nebo z pohybu. Pokud nevím co s míčem, tak se s ním rozběhnu do volného prostoru, čímž získám čas pro náběh jiného spoluhráče. Pokud jsem v nouzi, pak se snažím balón poslat alespoň do kraje do volného prostoru. Zmatky, které se děly v obraně byly způsobené především špatnou hlavou. Hlava musí být vždy nastavena tak, že si jednoznačně věřím a vím, co dělám. Pevně věřím ve velké zlepšení v příštím zápase. Zmatky a situace, které jsme tentokráte v obranné hře nebo při zakládání útoku viděli, jsou jenom o hlavě a velmi negativně ovlivňovali jednotlivé pasáže zápasu.
4\Nerád Matyáš – hrál poprvé za dorost, krajskou soutěž a ještě v prvním poločase na pozici levého beka. Až na úvodní minuty, kdy byl daleko od hráče podal skvělý výkon. Do příštích zápasů začneme pracovat také na roli útočného beka. Jsou tady velké předpoklady pro velmi rychlý další vzestup a rozvoj hráče. Také Chuděj D. nezahrál na pozici beka vůbec špatně. Jen stále chybí daleko tvrdší a kontaktnější pojetí hry. Dan je stále daleko od hráče. Platí zde několik pravidel, které je třeba dostat do hlavy.
A)Pokud je útočící hráč k obránci zády, musíme bránit tělo na tělo, tak aby se hráč s míčem nemohl otočit.
B)Pokud na obránce běží útočník – musíme ho tzv. zavřít – tedy zachytit směr jeho pohybu, vytlačit ho k lajně a pokusit se hráče pozičně zastavit. Jakmile se k hráči dostaneme na jeden až dva metry a hráč s míčem není v pohybu, pokusíme se proti míči náhle vyrazit – musíme mít ale jistotu, že hráče neproběhneme bez kontaktu, v opačném případě nastává velmi nepříjemné přečíslení.
5\Z pohledu taktiky, stále málo zkracujeme hřiště, což má za následek, že nemůžeme hrát presing. Proti slabším soupeřům budu v této věci nekompromisní. Musíme také více zapracovat na komunikaci celé obrany v rámci zahrávání ofsajd systému. V dalším utkání oproti těžkému soupeři budeme naopak hrát obranný blok mezi naší šestnáctkou a půlkou, s tím, že nebudeme presovat a budeme hrát na brejky.
6\Závěrem jedna pochvala oproti předcházející kritice stoperů. Honza výborně vystupoval proti střelám a blokoval je a Tomáš výborně odebíral balóny – právě výše uvedeným zavřením soupeře do lajny.
Dolní Bečva – Vidče, Ne. 05.08. 17:30 (hřiště: Hutisko Solanec) Výsledek utkání: 0:2           Poločas: 01
Sestava: Plánka J, Dědič J., Koleček T., Mikuda O., Vysloužil J., Balán A., Dědič L., Adamec M., Bill J., Chuděj D., Kuběna L.
Střídali: Skalík O., Ostřanský T.
Omluveni: Vojkůvka R., Vojkůvka D., Nerád M., Ličko O.
Neomluveni:
Střelci:
TOP HRÁČI UTKÁNÍ: Balán A., Koleček T., Dědič L. Obdržené branky:
Ofenzivně i kombinačně jsme byli jednoznačně fotbalovějším mužstvem. Bohužel nás trápila finální přihrávka a proměňovaní šancí. Do dalších zápasů je mimo uvedené nutné, rozdávat míče ze středu daleko-vice do stran.
1\Velmi málo jsme zapojovali krajní záložníky, tlačili jsme to zbytečně hodně středem.
2\Je nutné v případě herního systému 4-2-3-1 daleko více podporovat jediného hrotového útočníka. Na to potřebujeme další zápasy. Pokud ale budeme mít dva útočníky, budeme hrát standardně 4-4-2. V tomto zápase pravidelně doplňoval útok jen Dědič Lukáš.
3\Máme problémy s finální přihrávkou ať už ze strany nebo ve formě kolmice. Na tomhle musíme zapracovat v trénincích.
4\V útočné fázi je nutné vždy, aby jeden hráč sbíhal na gólovou střelu na pětku (tzv. do první vlny) a min. druhý hráč sbíhal z druhé vlny se zakončením ideálně jedenáctky). Zaměříme se na to na trénincích.
5\Hráč, který může nahrávat spoluhráči na zakončení do prázdné branky, nesmí sám zakončovat. To je fatální selhání, je to kolektivní sport.
6\V Pá. budeme na tréninku věnovat min. 45 min. standardním situacím. Rohy, přímé kopy a postavení hráčů byly tragické.
7\Upozorňují útočníky – jmenovitě v tomto zápase Kuběnu Lukáše na to, že hráč z pozice útočník musí do lajny zabíhat jen v případě, že obdrží do tohoto volného prostoru míč. Nesmí zde stát a očekávat přihrávku. Pokud tak učiní, stahuje ke krajnímu záložníkovi hráče a navíc pak chybí uprostřed na finální přihrávku, tedy mimo to, že se plete záložníkovi pod nohy. Klíčové je ale také, aby záložníci posílali pasy za obranu do krajních prostorů. Úkolem útočníka následně je dostat se za obranu a snažit se natlačit na střed, z boku nikdo góly nedává, pokud ANO, tak musí prostřelit gólmana velmi prudkou a přesnou střelou.
1\Dědič J. a Koleček T. se v I. poločase zhostili rolí LIBERA velmi dobře. Správně zajišťovali obránce, tak i sebe vzájemně.
2\V druhém poločasu už to ale tak dobré nebylo, navíc mi zde chyběla nabídka pro gólmana na rozehrávku. Kriticky musím celou obranu hodnotit jen v tom, že nejsou slyšet ani gólman ani stopeři. Budeme to muset, pokud se to nezlepší, zřejmě trénovat na tréninku neustálým vyvoláváním jmen při přihrávce.
3\Zdálo se mi ještě, že jsme měli hrát daleko výše.
4\Přechod obrany na půlicí čáru musí být daleko dynamičtější. Pokud tomu tak není, zbytečně se naběháme a navíc chybí podpora útoku a presingu ve více hráčích.
5\Kladně musím hodnotit tzv. konstruktivní defenzivu – tj. schopnost získat míč po ztrátě ihned pod svoji kontrolu nebo dostat soupeře okamžitě podtlak. Zde ale právě chyběla ta podpora ze zadu, hráli jsme moc roztahaně. Na konstruktivní defenzivě musíme pracovat velmi svědomitě v každém zápase. Tento herní prvek by společně s kombinací přes střed hřiště měl tvořit hlavní pilíře naší hry.
6\Branky jsme inkasovali po hrubých chybách. U první branky by na tak pomalý míč relativně doprostřed branky, měl gólman doskočit. Nicméně je začátek sezóny, Honzík určitě půjde na-horu. U druhé branky byla špatná nabídka spoluhráčů pro gólmana a následně ještě musím apelovat, aby jste se snažili netočit se na střelu bokem nebo prdelí. Vím, že je to těžké, je to jenom přeci reflex, ale snažte se ho potlačovat – v tomto zápase se to týkalo Honzy Dědiče, v jiném zápase se to může stát komukoliv jinému.